pondelok 31. augusta 2015

Môžu byť antioxidanty nebezpečné?Mnohé potraviny a potravinové doplnky sa chvália, že obsahujú množstvo antioxidantov. Roky sme médiami presvedčovaní, že antioxidanty sú všeobecne zdraviu prospešné. Je to však pravda, sú antioxidanty zdravé?  Nuž, odpoveď  síce nie je taká jednoduchá, ako sme presvedčovaní, ale áno, dá sa povedať, že antioxidanty sú v správnom množstve zdraviu prospešné. Lenže ak sa opýtame opačnú otázku, teda „sú antioxidanty nezdravé?“, odpoveď bude znova áno, v príliš veľkých množstvách nám môžu antioxidanty škodiť. Svet totiž nie je čiernobiely a veci nie je väčšinou možné rozdeliť do dvoch kategórií zdravé/nezdravé. To, či je niečo pre nás prospešné alebo nie záleží často hlavne na množstve. 

Negatívne účinky antioxidantov

O pozitívnych účinkoch antioxidantov vás s radosťou „informuje“ každá tretia reklama, či každý predavač výživových doplnkov a vitamínov, no je dosť pravdepodobné, že o možných negatívach ste nikdy nepočuli. Dôkazy pritom jednoznačne hovoria, že tieto negatíva existujú.  Asi najpresvedčivejšie sú výsledky rozsiahlej meta-analýzy, ktorá už v roku 2007 po spracovaní dát z 385 samostatných  štúdií, ktoré dokopy analyzovali viac ako 230 000 pacientov ukázala, že dlhodobé užívanie beta-karoténu, vitamínu A a vitamínu E (všetko sú to antioxidanty), či už samých alebo v kombinácii zvyšuje riziko úmrtia, na druhú stranu užívanie vitamínu C alebo Selénu (tiež antioxidanty) nemalo žiadny (negatívny, ale ani pozitívny) efekt1.  Vyzeralo by to teda, že aspoň užívanie toho céčka je úplne bezpečné a aj ak by sme ho zjedli kilo, mali by sme mať maximálne drahý moč (vďaka tomu, že je rozpustné vo vode). Ukazuje sa však, že ani s tým vitamínom C to nemusí byť také jednoznačné. Napríklad bolo prez ukázané, že niektoré pozitívne vplyvy cvičenia na ľudské zdravie (napríklad zvýšenie inzulínovej senzitivity) sa stratia ak užívate vitamín C2.

Obrázok prebraný z https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin#/media/File:B_vitamin_supplement_tablets.jpg

 Čo z toho vyplýva?

Antioxidanty určite nie sú zázračné všelieky, za ktoré sú často vydávané. Nie sú to však ani nebezpeční strašiaci.  Pri dlhodobom suplementovaní síce môžu mať negatívne účinky, to však platí prakticky o všetkom. Ak netrpíte nedostatkom (doktorom overeným) nejakého z vyššie uvedených vitamínov, určite sa nimi zbytočne nedopujte, môže vám to len ublížiť. Ak ten nedostatok máte, kľudne si ich chvíľu dávajte, len vám to pomôže. Týmto článkom som chcel povedať jedno, svet nie je čiernobiely a aj zdravie je často ani nie tak o otázke „čo?“ ale „koľko?“
 


Zdroje:
1.            Bjelakovic G, Nikolova D, Gluud L, Simonetti RG & Gluud C. Mortality in randomized trials of antioxidant supplements for primary and secondary prevention: Systematic review and meta-analysis. JAMA 297, 842–857 (2007).
2.            Ristow, M. et al. Antioxidants prevent health-promoting effects of physical exercise in humans. Proc. Natl. Acad. Sci. 106, 8665–8670 (2009).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára